Historia szkoły

Strona główna >> Historia szkoły

Historia naszej szkoły jest krótka, a zarazem bardzo długa. Choć obecna szkoła istnieje dopiero od 1 września 2000r., to historia szkół wchodzących w jej skład, czyli Zespołu Szkół Budowlanych oraz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych jest znacznie dłuższa i sięga początku lat 60 ubiegłego wieku.  W  2000r. powstał Zespół Szkół Zawodowych nr 3, jednak  w niedługim czasie zrodził się pomysł, aby zmienić nazwę szkoły na taką, która w pełni odzwierciedlałaby jej specyfikę.  Decyzja dotycząca nowej nazwy została podjęta Uchwałą Rady Miasta w 2005r.
Od 1 stycznia 2006r. szkoła funkcjonuje pod nazwą Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych. Jednak na tych zmianach nie poprzestano. W 2006r.  do ZSA-B dołączyły również  Gimnazjum Nr 26 oraz Gimnazjum dla Dorosłych.

Nasza szkoła jest placówką , która prężnie się rozwija. Swym patronatem objęła nas firma  MAPEI, zajmująca się produkcją wysokiej jakości chemii budowlanej. Współpracujemy również z innymi firmami z branży budowlanej, m.in. „Geberit”, „Koło”, „Fakro” , „Rehau”.
Natomiast o jakości kształcenia w naszej szkole może zaświadczyć udział w programie, przygotowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz fakt, że 1 czerwca 2007r. przyznano nam tytuł Szkoły Uczącej Się na lata   2007-2009. To tytuł dla szkół aktywnych, odważnych, wprowadzających zmiany służące poprawie jakości i efektywności kształcenia.
Współpracujemy także ze środowiskiem lokalnym. W grudniu 2008r. przyczyniliśmy się do uświetnienia obchodów z okazji VIII wieków Zagórza. Prawdziwym zaszczytem dla Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych było wykonanie oraz wmurowanie w kruchcie kościoła pw. św. Joachima w Zagórzu tablicy upamiętniającej to wydarzenie.Choć razem jesteśmy zaledwie kilka lat, możemy nazwać się szkołą z tradycjami. Do corocznych zwyczajów  należą: uroczyste ślubowanie klas pierwszych,  udział w Rajdzie Młodzieży Zagłębia, organizowanym przez sosnowiecki oddział PTTK, organizacja sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,  Spotkanie przy świecach, czyli dydaktyka i rozrywka w jednym -  impreza dla uczniów wyróżniających się wysoką kulturą osobistą. Tradycją naszej szkoły jest również  charytatywna pomoc np. udział w akcji góra grosza, honorowe oddawanie krwi, organizowane przez PCK, czy też  zbiórki żywności w okresie przedświątecznym dla uboższych uczniów, współpraca z sosnowieckim  hospicjum.

Nasze osiągnięcia nie satysfakcjonują nas w pełni. Wciąż mamy nowe pomysły i plany na przyszłość. Mamy także nadzieję, że karty naszej historii będą się coraz szybciej zapełniać.