PROFILAKTYKA w I semestrze 2014/15

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> PROFILAKTYKA w I semestrze 2014/15

PROFILAKTYKA w I semestrze 2014/15

W dniu 6 pażdziernika 2014 r. gościliśmy w progach Technikum nr 2 i ZSZ nr 3 Architektoniczno-Budowlanej panią Beatę Goluch z Górnośląskiego Stowarzyszenia „Wspólnota” z Chorzowa. Spotkała się ona z uczniami klas I ME, III ME, III MO, I TAB i II TAB  i  w bardzo przystępny sposób przekazywała wiedzę dotyczącą profilaktyki HIV i AIDS. Mamy nadzieję, że wiedza i refleksja na temat czynników ryzyka zakażenia wirusem HIV i zachorowania na AIDS ochroni naszych uczniów przed potencjalnym zagrożeniem.

28 października uczniowie klas I ME i I TAB uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym z funkcjonariuszami policji KMP w Sosnowcu dotyczącym odpowiedzialności karnej osób nieletnich. Gośćmi specjalnymi byli zawodnicy drużyny piłkarskiej „Zagłębie Sosnowiec”. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się jakie zachowania są ryzykowne – niezgodne z prawem i jakie konsekwencje mogą one za sobą nieść. Poruszono również temat bycia prawdziwym kibicem i gry fair play zarówno na boisku jak i w życiu. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem, a obecność piłkarzy dodatkowo zachęciła ich do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Spotkanie w takiej formie było możliwe dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 26, które bierze udział w projekcie „Agresja na aut”.

Jak co roku w trzeci czwartek listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Uczniowie Technikum nr 2 i ZSZ nr 3 Architektoniczno-Budowlanej w dniu 20 listopada 2014r. uczestniczyli w obchodach tego dnia. Młodzież mogła uczestniczyć w pogadankach i lekcjach wychowawczych  dotyczących szkodliwości palenia papierosów. Podczas długiej przerwy chętnie brali udział w happeningu „Owoce zamiast papierosa” podczas którego każdy kto zrezygnował z zapalenia papierosa lub zgodził się z tezą, że palenia jest szkodliwe mógł poczęstować się jabłkiem. Ponadto w godzinach 13:00 do 15:00 wszyscy chętni mogli w gabinecie pielęgniarki skontrolować swoje ciśnienie. Przez cały tydzień uczniowie również mogli oglądać wystawę  plakatów i informacji dotyczących szkodliwości  palenia. Autorami prezentowanych prac są uczniowie  I i II klas. Bardzo dziękujemy wszystkim za aktywny udział  i sprawny przebieg Światowego Dnia Rzucania PaleniaJ

Kolejne spotkania profilaktyczne pt. „Dopalacze – demony naszych czasów”. Odbyły się w dniach 24 i 26 listopada 2014 roku p. Ryszard Górka z Pracowni Psychoedukacji „Pro Vitae” spotkał się z uczniami klas I, II TAB, I, II, III ME, III MO i z dużym zaangażowaniem pracował z młodzieżą w temacie szkodliwości zażywania i rozprowadzania dopalaczy. Uczniowie w bardzo aktywny sposób uczestniczyli w zaproponowanych zajęciach i sami wypracowali zasadnicze przesłanie tego programu dotyczące korzyści i szkód płynących z używania dopalaczy.

18 grudnia p. R. Górka przeprowadził również wywiadówkę profilaktyczną dla rodziców i szkolenie dla nauczycieli. Informacje, które zostały przekazane na pewno zwiększą świadomość i wiedzę dorosłych na temat dopalaczy.

Ponadto w szkole została rozpropagowana akcja Sanepidu pt: „Dopalacze-wypalacze. Środki zastępcze”. Celem jej jest profilaktyka uzależnień i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu psychoaktywnych środków zastępczych w środowisku młodzieży.Chcąc zwrócić uwagę na problemy zdrowotne wynikające z korzystania z dopalaczy uczniowie klas III, IV AK, IV AT i III TB uczestniczyli w godzinach wychowawczych na ten temat, rodzice i cała społeczność szkolna została zachęcona do zapoznania się z informacjami za strony:  www.promocjazdrowia.wsse.katowice.pl, gdzie między innymi można pobrać poradnik dla rodziców pt: „Bliżej siebie dalej od narkotyków”.

W II semestrze planujemy inne ciekawe spotkaniaJ